فواید سرمایه گذاری بر ایده های دانش آموزی

 •   بازگشت سرمایه سریع

  28 صرفه جویی
 •    جهش

  18 دلار صرفه جویی
 •    Time Table

  18 دلار صرفه جویی
 •    ووکامرس

  افزونه برتر
 •    WPML - .po/.mo ready

  افزونه برتر
 •    Contact Form 7

  جدید
 •    Gravity Forms

  جدید
 •    Mail Chimp

  جدید

تقویم آموزشی

مهر ۱۴۰۰
شیدسچپج
« اردیبهشت  
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰

مسابقه طبیعت پژوهان نوجوان شمال ایران (NIYNT)

مسابقه طبیعت پژوهان نوجوان شمال ایران (NIYNT)، مرحله منطقه‌ای مسابقه بین‌المللی طبیعی دانان نوجوان (IYNT) می‌باشد. شرکت کنندگان در مسابقه «طبیعت پژوهان نوجوان شمال ایران» پس از گذراندن چهار کارگاه جهت کسب مهارت‌های مشاهده، حل مسئله و مهارت ارائه و نقد علمی دانش پژوهان و همچنین آشنایی با سوالات مسابقه، در این «مبارزه علمی» شرکت می‌کنند و منتخبین به مرحله کشوری این مسابقات راه پیدا می‌کنند. منتخبین مرحله کشوری امکان حضور در سطح جهانی این مسابقات راه کسب می‌کنند.
برای ثبت نام اولیه اینجا کلیک کنید

معرفی ۴ کارگاه آماده سازی

کارگاه مهارت‌های پژوهشی

۶ ساعت، سه جلسه

- اصول انجام پژوهش علمی
- نحوه ساخت اصولی فایل ارائه
- تکنیک‌های ارائه موفق
- نحوه نقد و بازبینی اثر
و...

کارگاه فیزیک

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش فیزیک
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

کارگاه زیست

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش زیست
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

کارگاه شیمی

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش شیمی
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

ثبت نام در مسابقات و کارگاه ها

ثبت نام در مسابقه NIYNT 2021 به همراه ۱۸ ساعت کارگاه انجام می‌شود. لطفا پیش از ثبت نام نهایی فرم پیش ثبت نام را تکمیل کنید تا درصورت برخوردار شدن شما از تخفیف،‌کد تخفیف برای شما ارسال شود.

درباره ی IYNT

IYNT-logo
مسابقه بین المللی طبیعی‌دانان نوجوان (International Young Naturalist Tournament)، که با نام مسابقه IYNT شناخته می‌شود، یک مسابقه معتبر دانش‌آموزی در سطح بین المللی است که دانش‌آموزان رده سنی ۱۲ تا ۱۶ سال را شامل می شود، هدف از برگزاری این مسابقات آموزش صحیح پژوهش به دانش آموزان، پرورش خلاقیت آنان و کار گروهی می باشد. این مسابقات هر ساله با محوریت علوم طبیعی (فیزیک، شیمی، زیست شناسی، نجوم و علوم زمین) هر ساله در کشورهای مختلف دنیا برگزار می شود و بهترین مقالات ارائه شده توسط دانش آموزان در نشریه Young Scientist Research به چاپ می رسد.

سوابق برگزاری این مسابقات

مرحله کشوری این مسابقه، هر ساله توسط موسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی با نام PYNT برگزار می‌شود و ساختار این مسابقه بر طبق استانداردهای بین المللی می باشد و تیم‌های منتخب نیز بعنوان تیم ایران، به مسابقات جهانی راه می یابند.

هشتمین دوره این مسابقه امسال در کشور قزاقزستان برگزار خواهد شد و تا امروز کشورهای: ترکیه ۲۰۱۳، بلغارستان ۲۰۱۴، صربستان ۲۰۱۵، ایران ۲۰۱۶، چین ۲۰۱۷، گرجستان ۲۰۱۸، بلاروس ۲۰۱۹، روسیه ۲۰۲۰، میزبان این مسابقات بوده اند.

مرکز نوآوری و دانش آموزی مارلیک در سال ۱۴۰۰ اولین دوره مسابقات منطقه‌ای این تورنومنت جهانی را با نام NIYNT در کشور اجرا می‌کند تا شرکت کنندگان پس از گذارندن کارگاه های مختلف و کسب توانایی های لازم به مراحل بعدی این مسابقات (کشوری و جهانی) راه یابند.

توضیحات مسائل IYNT

مسائل این مسابقه بر گرفته از علوم طبیعی مختلف هستند. در این مسابقه دانش آموزان بجای استدلالهای انتزاعی و محاسبات حدسی به جمع آوری اطلاعات و شواهد تجربی می‌پردازند، شرکت کنندگان ضمن کاوش در علم روزمره متوجه می شوند که با برخی از شگفت انگیزترین اکتشافات تنها چندم قدم فاصله دارند.

در این مسابقه دانش‌آموزان در زمینه سوالاتی که از طرف کمیته علمی مسابقات مطرح می‌شوند پژوهش انجام می‌دهند و از دستاورد‌های پژوهشی خود در چهار «مبارزه علمی» (Science Fight) دفاع میکنند.

مسائل اصلی (شماره ۱ تا ۱۲) تحقیق محور و حیرت انگیزند، در عین حال نیز مبنی بر مشاهدات هستند. این مسائل از یکسال قبل از مرحله‌ی بین‌المللی مسابقه منتشر می شوند و در مبارزه علمی (SF1,SF2)، نیمه نهایی و فینال مورد بحث قرار خواهند گرفت.

سوالات «اختراع کنید»: شماره (۱۳ تا ۱۷) یک موضوع جذاب کلی را بیان می کند و از هر تیم می خواهد که  تحقیقات سوالات خود را در ابتدا برای سایر تیمها و داوران تدوین کنند، این سوالات در مبارزه علمی ۳ (SF3) و همچنین نیمه نهایی و فینال مورد بحث قرار خواهد گرفت.

در نهایت، سوالات اضافی، شماره (۲۱ تا ۲۶) فقط چند دقیقه قبل از بحث علمی گزینشی (SF4) اعلام می شوند و تیمها از قبل از سوالات اطلاعی ندارند و تیمها در طی یک مرحله سرگرم کننده ۴۵ دقیقه ای راه حل خود را ارائه می دهند.

مرور کلی بر مبارزه علمی

بحث در مورد مسابقه بین المللی طبیعی دانان نوجوان به صورت یک بحث علمی می باشد که به نام مبارزه علمی (Science fight  یا SF) است و همانند یک سمینار علمی یا دفاع پایان نامه تحصیلات تکمیلی می باشد، در این مبارزه علمی اعضای تیم نقش های خود را عوض می کنند و در نقش های: گزارشگر، نقد کننده و بازبین در مسابقه شرکت می کنند و سپس در انتها توسط هیات داوران، پژوهشگران متخصص و مربیان رتبه بندی می شوند.

سیاست گذاران مسابقه جهانی IYNT

Dina Izadi

عضو شورای سیاست گذاری از موسسه اندیشه های خلاق جوان آریایی

Iliya martchenko

رییس شورای سیاست گذاری از دانشگاه مسکو

Evergeny younosov

رییس شورای سیاست گذاری از دانشگاه مسکو

Leonid Markovich

عضو شورای سیاست گذاری از دانشگاه بلاروس

Andrey Kravotsov

عضو شورای سیاست گذاری از دانشگاه مسکو

مسائل IYNT 2021

سوالات اصلی برای مبارزه علمی اول (SF1)

1. سکه در بادکنک

یک بادکنک بادشده که حاوی سکه است را به آرامی حرکت دهید تا سکه درون آن به آرامی دورتادور بادکنک به گردش درآید؛ صدایی که حین انجام آزمایش تولید می شود را مورد بررسی قرارداده و علت آنرا توضیح دهید.

2. لایه های مایع

آب و روغن گیاهی با یک دیگر مخلوط نمی شوند و در یک بشر تشکیل دو لایه می دهند؛ شما می توانید لیوان را با چند مایع غیرقابل ترکیب دیگری نیز پرکنید. چند لایه می توان تشکیل داد؟ بررسی کنید اگر لیوان تکان بخورد یا مایع آشفته گردد، سطوح مایعات چه حرکتی خواهند داشت.

3. جابجایی purkinj

با کاهش سطح نور، چشم انسان روشنایی نسبی و کنتراست رنگ های مختلف را متفاوت درک می کند؛ آزمایشاتی برای بررسی این پدیده در شرایط کنترل شده انجام  دهید.

4. ساخت کره

روش های خانگی مختلف برای تولید کره از شیر یا خامه را بررسی کنید؛بررسی کنید چگونه خصوصیات کره به پارامتر های مرتبط بستگی دارد.

5. آب دریاچه

یک قطره آب از یک حوضچه طبیعی می تواند حاوی باکتری، آرکی باکتری، جلبک، قارچ، تک سلولی و دیگر ارگانیسم ها باشد؛ مشاهداتی انجام دهید تا گونه های مختلف ارگانیسم های زنده را تا حد امکان تشخیص دهید؛ چه احتمالاتی وجود دارد که یک قطره انتخابی دیگر شامل گونه های دیگری باشد؟

6. برج های بلند

یک برج از چیدن آجرهای مستطیلی شکل روی یکدیگر ساخته می شود.برخی از مردم فکر می کنند که حداکثر ارتفاع برج به دلیل مهارت انسان در آرام چیدن آجرها محدود می شود؛ گروهی دیگر ممکن است بگویند که عامل محدودیت شکل غیرکامل آجرهاست.آزمایشاتی انجام دهید که طرح کلی فاکتورهایی که باعت ایجاد محدودیت درحداکثر ارتفاع یک سازه مثل برج می شود را مشخص کند.
سوالات اصلی برای مبارزه علمی دوم (SF2)

7. کنتور برق

کنتورهای اندازه گیری انرژی که در خانه شما نصب شده است دهه هاست که میزان مصرف انرژی را اندازه‌گیری می‌کنند. مشاهدات اطلاعات مصرف را طی یک دوره طولانی(مثلا ۲۰ سال اخیر) جمع آوری کنید و تغییرات نامحسوس یا قابل توجه در منزلتان راشناسایی کنید. خانواده شما چه زمانی ازلامپ های رشته ای به فلورسنت یا ال ای دی تغییر وضعیت داده اند؟ آیا سابقه استفاده ازگرمایش الکتریکی یا تهویه هوا داشته اند؟ آیا تغییرات منظم فصلی در مصرف انرژی وجود دارد.

8. وقتی کوفته ها بالا می آیند

کوفته های یخ زده در آب فرو می روند با این حال هنگامی که در آب جوش پخته می شوند، به طرف سطح آب بالا می آیند؛ آیا کوفته ها به محض شناور شدن آماده شده اند؟ این اثر را بررسی کنید .

9. نمک و یخ

تاثیر نمک بر ذوب شدن تکه های یخ را مورد بررسی قراردهید .

10. متن تیره و تار

اگر یک متن چاپ شده روی کاغذ را با یک طلق ترنسپرنت بپوشانیم به راحتی دیده می شود، اما هر چقدر طلق را بالا ببریم، متن به تدریج تار شده و ناپدید می گردد. چه پارامتر هایی از طلق با این موضوع مرتبط هستند؟ این پدیده را بررسی کنید .

11. اکسیژن گیاهان

یک روش آزمایشگاهی برای اندازه گیری مقدار اکسیژنی که یک گیاه سبز از خود تولید می کند پیشنهاد دهید .

12. لایه های روی

اگر یک سکه مسی و گرانول های کوچک روی را در محلول سولفات روی قرار دهیم و سپس آن را حرارت دهیم یک لایه از روی در سطح سکه ظاهر می گردد. ضخامت لایه روی چقدر می باشد؟ چه فلزهای دیگری درچنین آزمایشی با روی پوشانده می شوند؟ این اثر را بررسی کرده و توضیح دهید.
سوالات «اختراع کنید» برای مبارزه علمی سوم (SF3)

13. اختراع کنید:‌ رسانایی پوست

رسانایی پوست انسان معمولا به شرایط روانی و تحریکات احساسی بستگی دارد، یک مسئله جالب که نیازمند اندازه گیری آزمایشگاهی از پارامترهای مرتبط باشد را پیشنهاد دهید .

14. اختراع کنید:‌ همه گیرشناسی

جامعه بشری عمیق تحت تاثیرهمه گیری COVID-19  قرار گرفته است، مطالعه ای شامل تجزیه و تحلیل داده های اپیدمیولوژیک موجود برای همه گیری این ویروس پیشنهاد دهید .

15. اختراع کنید: محدوده شنوایی

تنوع قابل توجهی در دامنه فرکانس هایی که توسط انسان و سایر پسانداران شنیده می شود وجود دارد؛ مسئله ای برای بررسی کمترین و بیشترین فرکانس های شنیداری برای گونه های خاص گروه های اجتماعی پیشنهاد دهید.

16. اختراع کنید: سیگنال های ضعیف

کنترل نسبت سیگنال به نویز در بسیاری از اندازه گیری ها برای تشخیص سیگنال معنادار از سیگنال تصادفی مهم است؛ مسئله ای پیشنهاد دهید که نیازمند انجام آزمایش برای تشخیص سیگنال های بسیار ضعیف باشد .

17. اختراع کنید: امواج ایستاده

مسئله ای درباره یک آزمایش جذاب علمی که درآن امواج ایستاده قابل رویت هستند را فرموله کنید.

مرکز نوآوری و پژوهش سرای خصوصی دانش آموزی مارلیک

این مرکز از زیر مجموعه های موسسه نوآوری و فناوری مارلیک بوده که به منظور ترویج نوآوری، پژوهش، خلاقیت، مهارت های آزمایشگاهی و عملی، روحیه کار تیمی و کارآفرینی در دانش آموزان در سال 1395 تاسیس شده است.

        

عضویت در خبرنامه ها

برای کسب اطلاعات بیشتر، آگاهی از دوره های مرکز و همچنین آخرین اخبار جشنواره های دانش آموزی و دنیای فناوری به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید:

                   

تماس با معاونت آموزش موسسه

34946 - 013

4346 75 33 - 013

    

                  


آدرس مرکز

رشت، گلسار، انتهای خیابان 122، کوچه آفتابگردان