فواید سرمایه گذاری بر ایده های دانش آموزی

 •   بازگشت سرمایه سریع

  28 صرفه جویی
 •    جهش

  18 دلار صرفه جویی
 •    Time Table

  18 دلار صرفه جویی
 •    ووکامرس

  افزونه برتر
 •    WPML - .po/.mo ready

  افزونه برتر
 •    Contact Form 7

  جدید
 •    Gravity Forms

  جدید
 •    Mail Chimp

  جدید

تقویم آموزشی

تیر ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« اردیبهشت    
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  

دوره «کاوشگر کوچک» | ویژه پایه چهارم تا ششم ابتدایی

شاید شنیده باشید که در اغلب سیستم های آموزشی پیشرفته دنیا، مسیر آموزش، درست برعکس سیستم آموزشی ماست!

یعنی دانش آموزان ابتدا هر پدیده علمی ای را تجربه کرده و می بینند و سپس در رابطه با مبانی آن پدیده تحقیق و پژوهش می کنند تا به علت آن پی ببرند! علاوه بر این، تاکید اصلی سیستم های آموزشی توسعه یافته، بر رشد و تکامل شخصیتی و روانشناختی دانش آموزان ابتدایی است. در دوره «کاوشگر کوچک» سعی داریم این نقصان آموزشی موجود را پوشش داده و تا جای ممکن جبران نماییم.

برای ثبت نام اولیه اینجا کلیک کنید

معرفی ۴ کارگاه آماده سازی

کارگاه مهارت‌های پژوهشی

۶ ساعت، سه جلسه

- اصول انجام پژوهش علمی
- نحوه ساخت اصولی فایل ارائه
- تکنیک‌های ارائه موفق
- نحوه نقد و بازبینی اثر
و...

کارگاه فیزیک

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش فیزیک
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

کارگاه زیست

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش زیست
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

کارگاه شیمی

۴ ساعت، دو جلسه

- بررسی سوالات بخش شیمی
- نحوه طراحی آزمایش‌های مرتبط
- رفع اشکال پژوهش گروه‌ها

ثبت نام در دوره کاوشگر کوچک

دانش پر کردن سطلی از اطلاعات نیست؛ دانش برافروختن یک ذوق است!

درباره ی دوره «کاوشگر کوچک»

IYNT-logo

این دوره شامل آشنایی عملی و تجربه گرا با علوم مختلف مانند زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، نجوم، رباتیک، برنامه‌نویسی کامپیوتر و مبانی هوش محاسباتی است که تمامی این علوم فقط و فقط از خلال فعالیت های آزمایشگاهی و کارگاهی و در محیط آزمایشگاه های مرکز نوآوری و پژوهشسرای دانش آموزی مارلیک آموزش داده می شوند تا تجربه ای به یاد ماندنی و شیرین از یادگیری علوم را در ذهن دانش‌آموزان رقم بزنیم.

در کنار تمامی این موارد، ما سعی داریم تا دانش‌آموزان را با زبان مناسب برای گروه سنی خودشان، آماده ورود به فضای کارآفرینی و مهارت فروش نماییم تا در آینده بتوانند از دانش و مهارت خود برای کسب درآمد استفاده کنند.

محتوای آموزشی

درک و دریافت مبانی علمی و عملی درحوزه های مختلف درخلال آزمایش ها و فعالیت های علمی متنوع و آموزش تجربه گرایی برخی از مهم ترین مهارت ها ازجمله:

تفکر نقادانه، ارائه اصولی، هوش مالی، مهارت فروش، درک روش های پژوهش و طریقه نوشتن مقاله علمی به زبان ساده، تقویت هوش هشت گانه و تمرکز بر یادگیری تجربه گرا.

همچنین با توجه به اینکه مدرسین این دوره را روانشناسان و متخصصین حوزه کودک تشکیل می دهند، درتمام طول دوره برشرایط سلامت روان کودکان نظارت و درصورت لزوم مداخلات پیشنهادی ارائه خواهد شد.

خروجی کاردرپایان دوره

دانش آموختگان این دوره ، مهارت های گوناگون علمی و عملی را بدست خواهند آورد که در دسته بندی های مختلف زیست، فیزیک، شیمی، نجوم، رباتیک و کامپیوتر خواهند گنجید.

دانش آموختگان این دوره ، دارای مهارت های درون فردی و برون فردی کاربردای خواهد بود که می توانند نقش کلیدی ای در هر آینده شغلی ای ایفا کنند.

این دانش آموختگان خواهند توانست علایق حقیقی و اصیل خود وهمچنین استعدادهای مخفی خود در زمینه های گوناگون علمی وهنری را کشف کنند،این خود به تنهایی می تواند ضمانتی بر انتخاب های صحیح آینده این افراد باشد.

درپایان دوره هر دانش آموز یک طرح علمی را انتخاب و باکمک مربیان و مدرسان با تجربه مرکز، به انجام خواهد رساند.

شرایط پذیرش

از تابستان قبل از شروع پایه چهارم تا پایان پایه ششم

شماره تماس ثبت نام: ۰۹۳۳۳۸۶۴۹۴۶

تعداد جلسات هرترم: ۱۲ جلسه

تعدادجلسات هفتگی:۱ جلسه درهفته، یک و نیم ساعته

فضای آموزشی کارگاه ها و آزمایشگاه های مرکز نوآوری و پژوهشسرای دانش آموزی مارلیک

هزینه ثبت نام درسال ۱۴۰۰: هرترم ۸۰۰ هزارتومان

ظرفیت کلاس ها: حداکثر۶ نفر

مدرسان و همکاران دوره

محمدجواد زحمتکش

مدیر دپارتمان روانشناسی و هدایت تحصیلی مرکز | روانشناس بالینی از دانشگاه تهران

Iliya martchenko

کارشناس دپارتمان

Evergeny younosov

مدرس آزمایشگاه دوره

Leonid Markovich

مدرس کارگاهی دوره

Andrey Kravotsov

مدرس هنری دوره

مسائل IYNT 2021

سوالات اصلی برای مبارزه علمی اول (SF1)

1. سکه در بادکنک

یک بادکنک بادشده که حاوی سکه است را به آرامی حرکت دهید تا سکه درون آن به آرامی دورتادور بادکنک به گردش درآید؛ صدایی که حین انجام آزمایش تولید می شود را مورد بررسی قرارداده و علت آنرا توضیح دهید.

2. لایه های مایع

آب و روغن گیاهی با یک دیگر مخلوط نمی شوند و در یک بشر تشکیل دو لایه می دهند؛ شما می توانید لیوان را با چند مایع غیرقابل ترکیب دیگری نیز پرکنید. چند لایه می توان تشکیل داد؟ بررسی کنید اگر لیوان تکان بخورد یا مایع آشفته گردد، سطوح مایعات چه حرکتی خواهند داشت.

3. جابجایی purkinj

با کاهش سطح نور، چشم انسان روشنایی نسبی و کنتراست رنگ های مختلف را متفاوت درک می کند؛ آزمایشاتی برای بررسی این پدیده در شرایط کنترل شده انجام  دهید.

4. ساخت کره

روش های خانگی مختلف برای تولید کره از شیر یا خامه را بررسی کنید؛بررسی کنید چگونه خصوصیات کره به پارامتر های مرتبط بستگی دارد.

5. آب دریاچه

یک قطره آب از یک حوضچه طبیعی می تواند حاوی باکتری، آرکی باکتری، جلبک، قارچ، تک سلولی و دیگر ارگانیسم ها باشد؛ مشاهداتی انجام دهید تا گونه های مختلف ارگانیسم های زنده را تا حد امکان تشخیص دهید؛ چه احتمالاتی وجود دارد که یک قطره انتخابی دیگر شامل گونه های دیگری باشد؟

6. برج های بلند

یک برج از چیدن آجرهای مستطیلی شکل روی یکدیگر ساخته می شود.برخی از مردم فکر می کنند که حداکثر ارتفاع برج به دلیل مهارت انسان در آرام چیدن آجرها محدود می شود؛ گروهی دیگر ممکن است بگویند که عامل محدودیت شکل غیرکامل آجرهاست.آزمایشاتی انجام دهید که طرح کلی فاکتورهایی که باعت ایجاد محدودیت درحداکثر ارتفاع یک سازه مثل برج می شود را مشخص کند.
سوالات اصلی برای مبارزه علمی دوم (SF2)

7. کنتور برق

کنتورهای اندازه گیری انرژی که در خانه شما نصب شده است دهه هاست که میزان مصرف انرژی را اندازه‌گیری می‌کنند. مشاهدات اطلاعات مصرف را طی یک دوره طولانی(مثلا ۲۰ سال اخیر) جمع آوری کنید و تغییرات نامحسوس یا قابل توجه در منزلتان راشناسایی کنید. خانواده شما چه زمانی ازلامپ های رشته ای به فلورسنت یا ال ای دی تغییر وضعیت داده اند؟ آیا سابقه استفاده ازگرمایش الکتریکی یا تهویه هوا داشته اند؟ آیا تغییرات منظم فصلی در مصرف انرژی وجود دارد.

8. وقتی کوفته ها بالا می آیند

کوفته های یخ زده در آب فرو می روند با این حال هنگامی که در آب جوش پخته می شوند، به طرف سطح آب بالا می آیند؛ آیا کوفته ها به محض شناور شدن آماده شده اند؟ این اثر را بررسی کنید .

9. نمک و یخ

تاثیر نمک بر ذوب شدن تکه های یخ را مورد بررسی قراردهید .

10. متن تیره و تار

اگر یک متن چاپ شده روی کاغذ را با یک طلق ترنسپرنت بپوشانیم به راحتی دیده می شود، اما هر چقدر طلق را بالا ببریم، متن به تدریج تار شده و ناپدید می گردد. چه پارامتر هایی از طلق با این موضوع مرتبط هستند؟ این پدیده را بررسی کنید .

11. اکسیژن گیاهان

یک روش آزمایشگاهی برای اندازه گیری مقدار اکسیژنی که یک گیاه سبز از خود تولید می کند پیشنهاد دهید .

12. لایه های روی

اگر یک سکه مسی و گرانول های کوچک روی را در محلول سولفات روی قرار دهیم و سپس آن را حرارت دهیم یک لایه از روی در سطح سکه ظاهر می گردد. ضخامت لایه روی چقدر می باشد؟ چه فلزهای دیگری درچنین آزمایشی با روی پوشانده می شوند؟ این اثر را بررسی کرده و توضیح دهید.
سوالات «اختراع کنید» برای مبارزه علمی سوم (SF3)

13. اختراع کنید:‌ رسانایی پوست

رسانایی پوست انسان معمولا به شرایط روانی و تحریکات احساسی بستگی دارد، یک مسئله جالب که نیازمند اندازه گیری آزمایشگاهی از پارامترهای مرتبط باشد را پیشنهاد دهید .

14. اختراع کنید:‌ همه گیرشناسی

جامعه بشری عمیق تحت تاثیرهمه گیری COVID-19  قرار گرفته است، مطالعه ای شامل تجزیه و تحلیل داده های اپیدمیولوژیک موجود برای همه گیری این ویروس پیشنهاد دهید .

15. اختراع کنید: محدوده شنوایی

تنوع قابل توجهی در دامنه فرکانس هایی که توسط انسان و سایر پسانداران شنیده می شود وجود دارد؛ مسئله ای برای بررسی کمترین و بیشترین فرکانس های شنیداری برای گونه های خاص گروه های اجتماعی پیشنهاد دهید.

16. اختراع کنید: سیگنال های ضعیف

کنترل نسبت سیگنال به نویز در بسیاری از اندازه گیری ها برای تشخیص سیگنال معنادار از سیگنال تصادفی مهم است؛ مسئله ای پیشنهاد دهید که نیازمند انجام آزمایش برای تشخیص سیگنال های بسیار ضعیف باشد .

17. اختراع کنید: امواج ایستاده

مسئله ای درباره یک آزمایش جذاب علمی که درآن امواج ایستاده قابل رویت هستند را فرموله کنید.

مرکز نوآوری و پژوهش سرای خصوصی دانش آموزی مارلیک

این مرکز از زیر مجموعه های موسسه نوآوری و فناوری مارلیک بوده که به منظور ترویج نوآوری، پژوهش، خلاقیت، مهارت های آزمایشگاهی و عملی، روحیه کار تیمی و کارآفرینی در دانش آموزان در سال 1395 تاسیس شده است.

        

عضویت در خبرنامه ها

برای کسب اطلاعات بیشتر، آگاهی از دوره های مرکز و همچنین آخرین اخبار جشنواره های دانش آموزی و دنیای فناوری به کانال تلگرام و اینستاگرام ما بپیوندید:

                   

تماس با معاونت آموزش موسسه

34946 - 013

4346 75 33 - 013

    

                  


آدرس مرکز

رشت، گلسار، انتهای خیابان 122، کوچه آفتابگردان